Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) триумфира с шеста титла в елита при

...

СЛЕД ДРАМА: Нефтохимик е шампион!

Волейболистите на   Нефтохимик 2010 (Бургас)   победи с шеста купа в елита при мъжете. Воденият от Атанас Петров отбор надви над Хебър (Пазарджик) с 3:2 (25:17, 25:23, 21:25, 22:25, 15:12) в петия дуел от финалната серия, изигран в зала " Младост ". Така бургазлии детронираха " тигрите ", които завоюваха трофея в последните две години - 2021 и 2022 г.

Стартови сформира:

Нефтохимик: Душан Лопар, Иван Станев, Калоян Балабанов, Матей Михайлович, Красимир Георгиев, Аксел Трухчев, Симеон Добрев - либеро (Петър Бъчваров, Мариян Наков);

Хебър: Добромир Димитров, Якопо Масари, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Николов, Джулио Саби, Теодор Салпаров - либеро (Александър Туш, Пламен Шекерджиев, Петър Каракашев, Илия Петков).

Финалният конфликт прикова вниманието на волейболната общност, като трибуните на зала „ Младост “ бяха изпълнени до краен лимит.

Атмосферата бе невероятна, бурни викания и поддръжка и за двата противника подвигнаха градуса на макс. Двубоят си заслужаваше изцяло това внимание, още веднъж мина двата часа битка и се трансформира в невероятна и страхотна борба за купата с волейбол на високо равнище.

За пети път драмата бе цялостна! Имаше същинско единоборство сред двата най-хубави отбора за сегашния сезон, красиви моменти и дълги разигравания донесоха доста страсти на почитателите. И още веднъж театър и доста обрати. Ентусиазиран и надъхан Нефтохимик, който направи блестящи първи два гейма.

Силно начало, хъс и предпочитание в първата част. Неспасяеми Калоян Балабанов и Аксел Трухчев офанзива. Характер и групова игра във втория, в който бе маркиран необикновен поврат в края му и бе извоюван след пет следващи точки. Трудно и тежко начало за Хебър. Скованост и недостатъци в посрещане белязаха старта на пазарджиклии. Смени в състава и търсене на игровия темп от страна на селекционера Камило Плачи.

Пробуждане в третата част! Опрян до стената за следващ път Хебър сподели на какво е кадърен. Сервисът проработи, успеваемостта в офанзива се увеличи. Джулио Саби се разигра, като бе главния мотор, а целия тим стартира да работи като добре смазана машина.

Тайбрекът бе „ черешката на тортата “. Нефтохимик изригна като феникс от пепелна, а Калоян Балабанов се трансформира в воин на мача.

Бургазлии потеглиха стремително в срещата - 6:1, след което продължиха да преобладават. Играта на домакините вървеше на всички детайли, като оформиха солидна преднина. До края момчетата на Атанас Петров бяха непоколебими и без проблем поведоха в резултата.

Във втория гейм двата тима бяха равностойни изначало (3:3), след което Нефтохимик пое самодейността. След 12:8 противникът съумя да се приближи оптимално (11:12), след което и да изравни. Играта продължи точка за точка, след 17-та точка " тигрите " взеха лек превес (19:17), само че той бе стопен от домакините. Ситуацията се повтори още един път, обаче бургазлии още веднъж се върнаха в игра. Волейболистите на Атанас Петров демонстрираха темперамент и завоюваха гейма с минимална преднина (25:23).

В третата част имаше равностойна игра, след което гостите поведоха (5:2). Нефтохимик продължи да се бори, само че противникът владееше ситуацията. Домакините съумяха да съкратят дистанцията за 12:14, а след това и на 14:15. Пазарджиклии обаче не се отхвърлиха и продължиха да ги тормозят със сервис. При 20:23 Атанас Петров употребява нормалната си промяна - на терена се появи Мариян Наков. Тя обаче не даде резултат и Хебър завоюва гейма, намалявайки пасива си.

Равностойно потеглиха тимовете и в решителната четвърта част, като ситуацията се резервира до 6:6. Хебър взе лек превес, само че домакините съумяха да стопят и да извърнат. Интригата още веднъж се завърна, серия на Илия Петков изведе гостите напред (14:11), само че разликата бе понижена. На няколко пъти дистанцията се съкратяваше и усилваше, само че в последна сметка резултатът бе подравнен и мачът влезе в тайбрек.

Интригуващо бе началото и на тайбрека - игра точка за точка, след което Нефтохимик поведе (5:3 и 6:4). Впоследствие още веднъж се стигна до тъждество, битката бе за всяка топка и всяка точка. В края на гейма обаче домакините набраха инерция и осъществиха серия (14:11). Победата бе факт след 15:12 и крайното 3:2 гейма.

Източник: novsport.com